T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü Çanakkale Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Romatoloji Polikliniğimiz Hizmete Başladı

Güncelleme Tarihi: 17/09/2019

ROMATOLOJİ POLİKLİNİĞİMİZ HİZMETE BAŞLADI

Hastanemizin ilk  Romatoloji ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Duygu Temiz Karadağ hasta kabulüne başladı
2004 yılında Çukuova Tıp Fakültesi'nden mezun olan Karadağ, 2014 yılında Kocaeli Tıp Fakültesinde İç hastalıkları ihtisasını tamamladı. 2017 yılında yine Kocaeli Üniversitesinde Tıp Fakültesinde Romatoloji yan dal ihtisasını tamamlayan  Uz. Dr. Duygu Temiz Karadağ yaklaşık 2 aydır Hastanemizde Romatoloji Uzmanı olarak görev yapıyor.
Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesinde ilk Romatoloji Uzmanı olmaktan mutluluk duyduğunu belirten Karadağ, 
Romatoloji ile ilgili olarak yaptığı bilgilendirmede “Romatizmal hastalıklar, çeşitli organlarda iltihaba yol açan kronik (yani kalıcı) ve ilerleyici hastalıklardır. Bu hastalıklar özellikle eklemlerde bulgulara yol açmakla birlikte, bu hastalıkların bulguları yalnızca kas-iskelet sistemi ile sınırlı değildir. 
Sabah tutukluğu; eklem yerlerinde ortaya çıkan şişlik, ağrı ve hareket kısıtlılığı; ağızda ortaya çıkan ve tekrarlayan aftlar; sabahları uyandığında şiddetli hissedilen ve hareket ettikçe azalan bel ağrısı; genellikle çocukluk ya da gençlik yıllarından itibaren olan karın ağrısı ve ateş atakları; özellikle genç kadınlarda yanaklarda ortaya çıkan pembe döküntü ile beraber ağız içi yaralar ve yer yer kelliğe yol açan saç dökülmesi romatizmal hastalıkları düşündüren önemli şikayetlerdir.
Toplulumuzda sık görülen bazı romatizmal hastalıklar arasında Behçet hastalığı, Ailevi
Akdenizateşi, AnkilozanspondilitRomatoidartritSistemik LupusEritematozus sayılabilir. Bunların dışında daha nadir görülen çok sayıda romatizmal hastalık bulunmaktadır.
Bahsettiğimiz şikayetlere sahip olan hastalar öncelikle bir iç hastalıkları veya fizik tedavi uzmanına başvurabilir. Semptomlar ve bu hastalıklara bağlı olarak kan testlerinde bozukluk olan hastalar romatoloji uzmanlarına yönlendirilmelidir.”dedi.