T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü Çanakkale Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Aynı Seansta Koroner ByPass ve Karotis Endarterektomi (Şahdamarıs Operasyonu) Başarıyla Gerçekleştirildi

Güncelleme Tarihi: 17/09/2019

AYNI SEANSTA KORONER BYPAS VE KAROTİS ENDARTEREKTOMİ (ŞAHDAMARI OPERASYONU) BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanemize göğüs ağrısı şikayeti ile başvuran hastamızın yapılan kalp anjiyografisinde koroner bypas operasyonu olmasını gerektiren ciddi koroner arter hastalığı tespit edildi. Operasyon öncesi yapılan tetkiklerde hastamızın sağ karotis (şahdamarı) arterinde %90 daralma tespit edildi. Yüksek oranda felç geçirme riski taşıması nedeni ile aynı seansta koroner bypas ve karotis endarterektomi operasyonu planlandı.

Op. Dr. Baran Şimşek ve Op. Dr. Süreyya Talay’dan oluşan ekip tarafından hastamıza aynı seansta koroner bypas ve karotis endarterektomi (şahdamarı temizlenmesi)operasyonu başarı ile gerçekleştirildi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanımız Op. Dr. Baran Şimşek; Koroner arter hastalığı ile birlikte vücudumuzun diğer atardamarlarında da eş zamanlı olarak ateroskleroza yani damar sertliği olarak tanımladığımız damar hastalığına bağlı olarak yaygın tutulum ortaya çıktığını belirtirken “ Ateroskleroza bağlı bu damar tutulumu şahdamarlarında olduğu takdirde beyinde felç, kalp damarlarında olduğu takdirde kalp krizi ile sonuçlanmaktadır. Koroner bypas operasyonu olması gereken hastaların %3-20’sinde eş zamanlı cerrahi müdehale gerektiren karotis arter (şahdamarı) hastalığı ile karşılaşmaktayız. Göğüs ağrısı şikayeti ile başvuran bu hastamıza da aynı seansta koroner bypas ve karotis endarterektomi (şahdamarı temizlenmesi)operasyonu başarı ile gerçekleştirilmiştir.

Hastamız operasyon sonrası yoğun bakım ve servis takibi süreçlerini de tamamlayarak taburcu edilmiştir.” Dedi.