T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü Çanakkale Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Gastroenteroloji Endoskopi Ünitemiz

Güncelleme Tarihi: 17/09/2019

ERCP, PEG VE ENDOSKOPİ İŞLEMLERİ GASTROENTEROLOJİ ENDOSKOPİ ÜNİTEMİZDE BAŞARIYLA UYGULANIYOR

 GASTROENTEROLOJİ ENDOSKOPİ ÜNİTEMİZ

Gastroenteroloji Endoskopi Ünitemiz son teknoloji endoskopi cihazları ile donatılmış olup, her türlü endoskopik girişimsel işlemler büyük bir titizlilikle yapılmaktadır.

ERCP, PEG ve Endoskopi işlemlerinin tecrübeli eller ile gerçekleştirildiği Ünitemizde 1 Gastroenteroloji Uzmanı 2 hemşire 1 anestezi teknisyeni 1 sekreter ve 1 temizlik personeli ile günde ortalama 20 hastaya endoskopik işlem yapılmaktadır.

Hastanemiz Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Ercan Bıçakçı Endoskopi Ünitemizde yapılan işlemler hakkında yaptığı bilgilendirmelerde “ Ünitemizde Uç kısmında ışık ve kamera olan esnek bir tüp (Endoskop) ile yemek borusu, mide, onikiparmak bağırsağı, kalın bağırsağın görüntülenmesi sağlanmaktadır. Bu işlemler sırasında saptanan şüpheli oluşumlardan incelenmek amacıyla parça (biyopsi) alınmaktadır. Kanser öncüsü lezyonlar olan polipler tam olarak çıkarılıp ameliyatsız şifa sağlanabilmektedir. Endoskop ile mide ve kalın bağırsaklardaki kanamaları çeşitli müdehaleler ile durdurabilmekteyiz.

Yemek borusu, mide ve kalın bağırsaktaki darlıklar çeşitli yöntemler (balon stent) ile açılabilmektedir.

Çeşitli nedenlerden dolayı ağızdan beslenemeyen hastaların midelerine tüp (PEG) takılmaktadır.

İlimizde sadece hastanemizde yapılmakta olan ERCP olarak adlandırılan işlem ile safra yolları ve pankreas kanalı görüntülenmektedir. Bu işlem ile safra yollarındaki taşlar çıkarılmakta, safra yollarındaki tıkanıklıklar ise çeşitli yöntemler ile açılmaktadır.

Endoskopi işlemlerimiz yapılırken damar yolundan verilen ilaçlar ile uyku hali oluşturularak ağrısız bir şekilde tamamlanmaktadır.” Dedi.

  • gastro 1.JPG
  • gastro 2.JPG
  • gastro 3.JPG
  • gastro 4.JPG