T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü Çanakkale Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

6 Damara ByPass Operasyonu Yapıldı

Güncelleme Tarihi: 17/09/2019

6 DAMARA BYPASS  OPERASYONU YAPILDI

Kalp-Damar Cerrahi ekibi tarafından hastanemizde bir ilk olan 6 adet koroner damarına yaklaşık 5 saat süren bir operasyonla  başarılı bir bypass işlemi uygulandı.

Abdullah çakmak isimli hastamız kalp krizi teşhisi ile kardiyoloji tarafından acil olarak koroner anjiografi yapılmak üzere 22.01.2018 tarihinde yatırıldı. Anjio sonrası hasta, koroner damarlarında ciddi darlıkları saptanması üzerine operasyon hazırlığı için kalp ve damar cerrahisi yoğun bakıma alındı. Takiplerinde yaygın kalp krizi göstergelerinden olan kalp enzimlerinde ciddi artışlar saptandı. Hasta yoğun bakım takibinde tıbbi destek ile enzimleri düşmesi beklendi. Operasyon hazırlığı tamamlanan hasta ve yakınlarına operasyon hakkında ayrıntılı bilgi verilip 29.01.2018 tarihinde Op Dr. Buğra Destan tarafından operasyona alındı . Op. Dr. Buğra Destan ve Op. Dr. Kadir Arslan ve kalp damar cerrahisi ekibince ve anestezi uzmanları Dr. Erengül Çiçek ve Dr. Yener Tutaş’tan oluşan anestezi ekibiyle 6 adet koroner damarına yaklaşık 5 saat süren bir operasyonla başarılı  bypass işlemi uygulandı. Devlet hastanesinde bir ilk olan 6 damara bypass  operasyonu sonrası hastamız  kalp-damar yoğun bakım ünitesine alındı.  Yoğun bakımda takiplerinde sorun yaşamayan hastamız servis takibine alındı. Servis te tedavi süreci tamamlanan hastanın taburcu sonrası kullanacağı ilaçları düzenlenip şifa ile taburcu edildi.

2 yıldır büyük bir ivmeyle artmaya devam eden başarılı kalp operasyonları kalp cerrahisi ekibi tarafından yapılmaktadır. Çanakkale Mehmet Akiy Ersoy Devlet Hastanesi binamızda yoğun bakım yatak sayılarımızın artması dolayısıyla Çanakkale ilindeki daha çok sayıda hastaya kaliteli hizmet vermeye devam edilecektir.