T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü Çanakkale Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Geleneksel Ve Tamamlayıcı Tıp Ünitemiz (GETAT) Hizmete Açıldı

Güncelleme Tarihi: 17/09/2019

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Ünitemiz (GETAT) törenle hizmete açıldı. Modern tıbba destek amacıyla Tamamlayıcı tıp tekniklerinin kullanımının uzman kişiler tarafından uygulanması kapsamında kurulan GETAT, Açılış törenine Vali Yardımcısı Celil Ateşoğlu, İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Taşçı, Başhekim Op Dr. Ufuk Tali ve çok sayıda yönetici katıldı.

4 hekim ve 4 sağlık personeli kadrosuyla hizmet vermekte olan Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Ünitemizin açılışında konuşan Başhekim Op. Dr. Ufuk Tali şunları söyledi: “Geleneksel ve Tamamalayıcı Tıp Merkezimizde şu an proloterapi ve  akupunktur tedavileri uygulanmaktadır. Bunun dışında  botoks, ozon tedavisi, sülük tedavisi ve hacamat uygulamalarını çok yakında aktif hale getireceğiz.”

Ünitede uygulanacak tedavilerle ilgili bilgilendirmelerde bulunan  Anestezi Uzmanı Dr. Süleyman Yeyen Proloterapi uygulamasının işlevselliğine dikkat çekerek şunları kaydetti: “Özellikle ağrı tedavisi için Proloterapi uygulaması yapıyoruz. Bu oldukça doğal ve etkili bir yöntem. Hastayla iletişim kurduktan sonra onlara yön gösteriyoruz. Randevu ile çalışıyoruz. Önemli olan hastanın hikayesini iyi öğrenmek. Çünkü tedavi planını ona göre uyguluyoruz. Gerekli tahlil ve tetkiklerin yapıldığı hastalarımıza ön değerlendirme yaparak tedavi yöntemini buna göre belirliyoruz.”

Akupunktur tedavisinin pek çok farklı rahatsızlık için işlevsel bir tedavi yöntemi olacağına belirten Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Hakan Eğin ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Esra Taş “Akupunkturu özellikle migrende, aşırı ağır olmayan bel fıtıklarında, vertigoda oldukça etkin bir şekilde kullanabilmekteyiz. Bunun yanı sıra alerjik hastalıklar ve astım gibi ilaçlarla tedavi girişimleri söz konusu olmuş ancak hastanın memnuniyetinin düşük kaldığı durumlarda da akupunktur tedavisi yer alabilir. Seanslar hastanın ağırlığına bağlı ve bünyenin cevap verme sürecine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Ama tedavide en önemli olan hastanın uyumu. Bu uyum sağlandığında, hastanın gayretiyle birlikte çok başarılı ve yüz güldürücü sonuçlar alıyoruz.” Açıklamasında bulundular.

Törene katılan Vali Yardımcısı Celil Ateşoğlu , “Modern tıp ile tamamlayıcı tıp iç içedir. Burada her şey hastanın daha iyi olmasına yönelik. Şimdi burada GETAT’ın açılışını gerçekleştiriyoruz. Ve umarız bu ünitede uzun yıllar Çanakkalelilere hizmet verecek. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diyerek GETAT’la ilgili görüşlerini dile getirdi.

  • getat2.jpg
  • DSC_0240.JPG
  • getat1.jpg
  • DSC_0247.JPG
  • DSC_0257.JPG
  • DSC_0207.JPG