T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü Çanakkale Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Nükleer Tıp Kliniğimiz Yeni Binamızda Hizmete Başladı

Güncelleme Tarihi: 17/09/2019

NÜKLEER TIP KLİNİĞİMİZ YENİ BİNAMIZDA HİZMETE BAŞLADI

2014 yılından bu yana hastanemiz bünyesinde Çanakkale halkına hizmet veren Nükleer Tıp kliniğimiz yenilenmiş PET-CT cihazıyla ve 3 uzman hekim 5 sağlık personelinden oluşan güçlü kadrosuyla Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi yeni binamızda yeni yerinde hasta kabulüne başladı.

1 ayda yaklaşık 450 hasta alınarak yaklaşık 1150 çekim yapılan kliniğimizde sintigrafi tetkikleri için Gama SPECT kameramız ve onkoloji hastalarının tanı ve takibinde önemli bir yeri olan PET-CT cihamız (16 kesitli) bulunmaktadır. Ayrıca hipertiroidi ve tiroid kanseri hastalarının tanı ve takibi yapılmakta olup hipertiroidi hastalarına ayaktan RAI-131 tedavisi de verilmektedir.

İlimizde ilk olarak hastanemizde halkımızın hizmetine sunulan PET-CT, kanserin tanısında ve tedavisinin izlenmesinde günümüzde kullanılan en gelişmiş yöntem olup iki teknolojinin birleşiminden oluşuyor. PET (Positron Emmission Tomography), hücrelerin fonksiyon ve metabolizması hakkında bilgi verirken, CT de anatomik veri sağlıyor. Böylece hücrelerin hem metabolik fonksiyonu hem de anatomisi hakkında ayrıntılı bilgiler elde edilerek özellikle kanser hastalarında en uygun tedavi şekline karar verilebiliyor.

Gama SPECT kamerası ile yapılan sintigrafi tetkikleri hastaya sıkıntı vermeyen kolay incelemeler olup hastanın aldığı radyasyon dozu radyolojik incelemelerden (akciğer grafisi, bilgisayarlı tomografi gibi) farklı değil hatta daha düşüktür. Çocuklarda yenidoğan döneminde bile incelemeler yapılabilmektedir. Sintigrafik tetkikler kalp, akciğer, böbrek, kemik ve tiroid gibi pek çok organın yapı ve fonksiyonu hakkında detaylı bilgi verir ve hastalık tanısı, tedavisinin yönlendirilmesi ve hasta takibinde kullanılır.

Birçok hastalık henüz anatomik değişiklik göstermeden önce moleküler düzeyde belirti vermektedir. Bu nedenle Nükleer Tıp tetkikleri sayesinde hastalıkların erken safhada tanısı ve tedavi başarı oranının artması sağlanmaktadır.

  • DSC_0016.JPG
  • DSC_0121.JPG
  • DSC_0013.JPG
  • DSC_0019.JPG
  • DSC_0051.JPG
  • DSC_0062.JPG
  • DSC_0077.JPG
  • DSC_0098.JPG