T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü Çanakkale Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Onkoloji- Radyasyon Onkolojisi Tanıtım Toplantısı Yapıldı

Güncelleme Tarihi: 17/09/2019

ONKOLOJİ-RADYASYON ONKOLOJİSİ TANITIM TOPLANTISI YAPILDI

Hastanemizde hizmet vermekte olan Radyasyon Onkolojisi ve Onkoloji Birimi tanıtım toplantısı hekimlerimizin katılımıyla yapıldı.

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Erdem Şen ve Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Dr. Dilruba Okumuş’un konuşmacı olarak bulunduğu eğitim toplantısında kanser hastalığı ve hastanemizde yapılmakta olan işlemler anlatıldı.

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Erdem Şen yaptığı bilgilendirmede “Tıbbi onkoloji bölümümüzde kemoterapi, hedefe yönelik tedaviler, hormonal ve destek tedaviler hali hazırda uygulanabilmektedir. Kemoterapi ilaçları bölümümüzde yarı otomatik sistem ile hazırlanmaktadır. Bu sistem ilimizde sadece hastanemizde uygulanmaktadır. Bu sistem ile ilaçların dozları güvenilir bir şekilde hesaplanıp, hazırlanıp hastalarımıza uygulanmaktadır. Yapılan tetkiklerde (Ultrason-Tomografi-MR gibi ) malign özellik gösteren kitle saptandı ise evrelemesi mutlaka yapılmalıdır. Evreleme sonucunda hastanın operasyona uygunluğu değerlendirilmektedir. Evrelemeyi hastanemizde PET-CT ile yapabilmekteyiz. PET-CT tetkiki  hastanemiz nükleer tıp bölümünde yapılabilmektedir. Evrelemesi yapılıp  hasta uygun  ise neoadjuvan (Cerrahi öncesi) amaçlı kemoterapi ve kemoradyoterapi tedavileri bölümümüzde yapılabilmektedir. Özellikle rektum kanserinde söz konusu bu tedaviyi alan hastalarda almayanlara göre belirgin bölgesel kontrol ve sağkalım farkları mevcuttur. Bu nedenle kanser tanısı alan hastalarımızın neoadjuvan tedavilere uygunluğu açısından bölümümüze başvurması, bilgi alması uygun olacaktır. Ayrıca bölümümüzde Meme ve Prostat kanserinde kullanılan aylık veya 3 aylık hormonal tedaviler ünitemizde deneyimli hemşirelerimiz tarafından  uygulanabilmektedir.”dedi.

Radyasyon Onkoloji Uzmanı Dr. Dilruba Okumuş ise “ilimizde sadece Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesinde bulunan radyoterapi ünitesi günde ortalama 40 hastaya hizmet vermektedir. Ünitemizde bugüne kadar 180 hastanın tedavisi tamamlanmıştır. Son teknolojik cihazlarımızla birlikte hasta konforumuz maksimum seviyede tutulmaktadır. Bu sayede kanser hastalarımız başka illere gitmek zorunda kalmamaktadır. Şu anda mevcut tümörlerin %99’unu radyoterapi (ışın) verilerek tedavi edilebilmektedir. 
Radyoterapi ünitemizde, Onkolojik tanı almış tüm hastaların hepsi radyasyon onkolojisine yönlendirilerek tedavileri gerçekleştirilmektedir.” İfadelerinde bulundu.