T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü Çanakkale Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Her Bağış Bir Fidan

Güncelleme Tarihi: 17/09/2019

                       

HER BAĞIŞ BİR FİDAN

     3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası etkinlikleri kapsamında hastanemizde, ‘Her Bağış Bir Fidan’ sloganıyla organizasyon gerçekleştirildi. Konferans salonunda gerçekleştirilen etkinliğe Çanakkale Vali Yardımcısı Turan Yılmaz, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Hastanemiz  Başhekimi Op. Dr. Yusuf İlker Çömez, Başhekim Yardımcısı Uz. Dr. Nazır Çoban, Organ Bağışı İl KoordinatörüUz.Dr.Azem Ülkü ile Çanakkale’de şu ana kadar organ bağışı yapan kişilerin aileleri katıldı.

     “Her Bağış Bir Fidan” sloganı ile gerçekleştirilen programda Vali Yardımcısı Turan Yılmaz organ bağışında bulunarak, bağış kartını tüm katılımcıların önünde teslim aldı. Duygularını paylaşan Vali Yardımcısı Turan Yılmaz, “Organlarımı bağışlamak uzun süredir aklımda olan bir konuydu. Bu programa davet edildiğimde bu işlemi de hallederek ben de bir organ bağışçısı oldum. Bugüne kısmetmiş.” Dedi.

      Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise yaklaşık 1 buçuk yıl önce organlarını bağışladığını ve bağış kartı aldığını belirterek şunları dile getirdi: “Organ bağışı çok kutsal bir şey. Hep yanlış bir anlayış vardı ama şu anda toplumda öyle bir durum kalmadı. Hayat kurtarmak kutsal bir vazifedir. Ben rahmetli olmuş bağışçılarımızı rahmetle anıyor, onların değerli ailelerini de kutluyorum. Önemli bir sevap olduğuna inanıyorum.”

     Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi hakkında bilgilendirmede bulunan Op. Dr. Yusuf İlker Çömez “Öncelikle bu bizim hastanemiz için ilk toplantı. Bu hastanenin en başarılı olduğu bir alanda yapılan organ nakli toplantısını yapıyoruz. Yeni hastanemiz hakkında bilgi vermek istiyorum. Yaklaşık yüz bin metrekarelik bir alanda, 676 bin metrekare kapalı alana sahip. Yoğun bakımları 54’ten 83’e çıkmış bir Devlet Hastanesi’nde çalışmaya başladık. Yanık Ünitesi, İnme Birimi, Radyoterapi Ünitesi ve Onkoloji Birimi ile bölgenin çok büyük bir açığını kapatacak olan devasa sağlık yatırımlarının son bir örneğidir. Daha önce 750 metrekarelik bir Acil Servis’te hizmet verirken, artık 6 bin metrekare alan içerisinde hizmet veren bir Acil Servise sahip olduk. 400 yatak kapasitemiz mevcut. Bunların hepsi nitelikli ve kendi tuvalet ve banyosuna sahip odalar. 600 araçlık açık, 100 araçlık kapalı otoparka sahibiz. Tüm bu özeliklerle beraber, hastanemiz günde yaklaşık 10 bin insana hizmet edebilecek kapasiteye sahip. 200 uzman hekim olmak üzere, 2 bin personel hastanemizde hizmet vermekte. Yoğun bakım odalarımız modernize edilmiş ve tek kişilik yoğun bakım odalarına sahip” dedi.  Konuşmasına 1974 yılından yapılan organ naklinden itibaren Organ Nakli Haftası kutlanmakta olduğunu dile getirerek devam eden Çömez; “Organ nakline destek olan aileler ve halkın bilgilendirilmesi için bu gün çok özel bir yere sahip. Kendi hastanemizde bir projemiz var. Bu projede her organ nakli ailesine bir fidan dikilerek kendi hastanemiz  içerisinde organ nakli ormanı yapıyoruz” dedi.

     Organ Bağışı İl Koordinatörü Uz. Dr. Azem Ülkü ise programda yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “Bugün yüksek fedakarlıkları ve yüce gönüllülükleri ile 300’den fazla insanın sağlıklı yaşamalarına doğrudan katkı sağlayan ailelerimizle birlikte olmaktan sonsuz derecede gururlu ve mutluyuz. Bağışlanan her organ hayata tutunan bir insandır. Ailelerimizin içleri kan ağlarken, tanımadıkları insanları sevindirdiler. Kaybettiklerimize rahmet diliyorum. Kahraman yakınlarına da sonsuz saygılar sunuyorum.”

     Organ Bağışı Haftası etkinliği çerçevesinde bağışçı ailelere günün anlam ve önemini anlatan belgeler verildi. Konferans salonunda yapılan programın ardından ‘Her Bağış Bir Fidan’ sloganı kapsamında protokol ve organ bağışçısı aileler tarafındanhastanemiz bahçesinde ayrılan bölgeye, organ bağışlayanlar adına fidan dikilerek dikilen fidanlara da bağışçıların isimleri verildi. • fidan1.jpg
 • fidan10.jpg
 • fidan11.jpg
 • fidan12.jpg
 • fidan2.jpg
 • fidan3.jpg
 • fidan4.jpg
 • fidan5.jpg
 • fidan6.jpg
 • fidan7.jpg
 • fidan8.jpg
 • fidan9.jpg