T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü Çanakkale Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Romatoloji Uzmanımız Göreve Başladı

Güncelleme Tarihi: 20/07/2021

Romatoloji Uzmanımız Dr. Nedim Kaban hasta kabulüne başladı. 2009 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi mezun olan hekimimiz 2016 yılında Sakarya Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi Fiziksel Tıp Ve Rehabilitasyon Uzmanlığı ihtisasısını tamamladı. 2020 yılında ise Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesinde Romatoloji yan dal eğitimini tamamlayan Uz.Dr. Nedim Kaban 2021 yılı Mayıs ayından itibaren hastanemizde görev yapıyor.
İlimizdeki tek Romatoloji Uzmanı olan Dr. Kaban Romatoloji bilim dalının hangi hastalıkların teşhis ve takibini yaptığı konusunda vermiş olduğu bilgilendirmede “Romatizmal hastalıklar, çeşitli organlarda iltihaba yol açan kronik (yani kalıcı) ve ilerleyici hastalıklardır. Bu hastalıklar özellikle eklemlerde bulgulara yol açmakla birlikte, bu hastalıkların bulguları yalnızca kas-iskelet sistemi ile sınırlı değildir.
Sabah tutukluğu; eklem yerlerinde ortaya çıkan şişlik, ağrı ve hareket kısıtlılığı; ağızda ortaya çıkan ve tekrarlayan aftlar; sabahları uyandığında şiddetli hissedilen ve hareket ettikçe azalan bel ağrısı; genellikle çocukluk ya da gençlik yıllarından itibaren olan karın ağrısı ve ateş atakları; özellikle genç kadınlarda yanaklarda ortaya çıkan pembe döküntü ile beraber ağız içi yaralar ve yer yer kelliğe yol açan saç dökülmesi romatizmal hastalıkları düşündüren önemli şikayetlerdir.
Toplumumuzda sık görülen bazı romatizmal hastalıklar arasında Behçet hastalığı, Ailevi
Akdenizateşi, Ankilozan spondilit, Romatoidartrit, Sistemik Lupus Eritematozus sayılabilir. Bunların dışında daha nadir görülen çok sayıda romatizmal hastalık bulunmaktadır.
Bahsettiğimiz şikayetlere sahip olan hastalar öncelikle bir iç hastalıkları veya fizik tedavi uzmanına başvurabilir. Semptomlar ve bu hastalıklara bağlı olarak kan testlerinde bozukluk olan hastalar romatoloji uzmanlarına yönlendirilmelidir.”dedi.