T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü Çanakkale Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Hayat nefesle başlar...Dünya Akciğer Günü kutlu olsun!

Güncelleme Tarihi: 27/09/2019


Akciğer hastalıkları, tüm dünyada en sık görülen, en fazla öldüren, en çok sakat bırakan ve maliyeti en yüksek halk sağlığı sorunlarıdır. 25 Eylül Dünya Akciğer günü dolayısıyla akciğer hastalıklarına dikkat çekmek ve farkındalık sağlamak amacıyla AVM 17 Burda alışveriş merkezinde stant kuruldu. Göğüs Hastalıkları Uzmanımız Dr. Fatma Akyıl ve eğitim hemşireleri tarafından halkımıza ilgili broşürler dağıtılarak bilgilendirmeler yapıldı.

Öksürük, nefes darlığı ve göğüs ağrısı gibi solunumsal yakınmalar en sık hekim başvuru nedenleri arasında yer aldığı belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatma Akyıl yapmış olduğu açıklamada şu ifadelere yer verdi “Solunum sistemi hastalıkları, tüm dünyada sıklıkla göz ardı edilen ancak önemli oranda sağlık yüküne yol açan hastalıklardır. Türkiye’de solunum sistemi hastalıklarına bağlı hastane yatışları, bütün hastane yatışlarının %13’ünden, solunum sistemi hastalıklarına bağlı ölümler ise tüm ölüm nedenleri içerisinde %11’inden sorumludur.

 Bu hastalıklar arasında yer alan kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), verem, akciğer kanseri, astım ve zatürre, dünya çapında ve ülkemizde ciddi ölümlere ve hastalık yüküne yol açmaktadır.

 Dünya çapında 3. ölüm nedeni KOAH’tır. Türkiye’de yaklaşık 5 milyon KOAH hastası olup, bunlardan ancak 500 bini kendisinde KOAH olduğunu bilmektedir. 

Verem halen tüm dünyada en ölümcül bulaşıcı hastalıktır. Her yıl 1,8 milyon kişi verem nedeniyle ölmektedir.

Akciğer kanseri, en ölümcül kanserlerdendir. Akciğer kanseri ülkemizde erkeklerde 1. sırada, kadınlarda ise 5. sırada yer almaktadır.

 Zatürre uzun yıllardır sık rastlanan hastalıkların başında gelmekte çocuklarda ve ileri yaşlarda en önemli ölüm nedenleri arasında bulunmaktadır. 

Dünyada 334 milyon astımlı hasta bulunmaktadır. Türkiye’de de yaklaşık her 12-13 erişkinden biri ve 7-8 çocuktan biri astım hastasıdır.

100 milyondan fazla kişiyi etkileyen uykuda solunum durması hastalığı (uyku apnesi) sıklığı artmaktadır. Tedavi edilmediği takdirde tüm sistemlere olan olumsuz etkileri yanında, gündüz aşırı uyku hali sebebiyle trafik ve iş kazalarına yol açabileceğinden önemli bir toplum sağlığı sorunudur.

Dünya Akciğer Günü’nün amacı solunum hastalıkları hakkında farkındalık yaratmak, solunum hastalıklarını önleme ve kontrol stratejilerini önceleme konularının küresel halk sağlığı hedeflerinin arasına alınmasını sağlamaktır. Herkesin sağlık hizmetine erişebilmesi ve kesintisiz sağlık hizmetini alabilmesidir.

  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • DSC_0230.JPG
  • DSC_0240.JPG
  • DSC_0246.JPG