T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü Çanakkale Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Getat

Güncelleme Tarihi: 24/10/2019

GETAT

Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Ek Hizmet binası 1. Katında kurulan Geleneksel ve Tamamlayıcı tıp ünitesinde, Sağlık Bakanlığı Tamamlayıcı tıp uygulama sertifikasına sahip hekimler tarafından proloterapi, ozon ve akupunktur tedavileri uygulanmaktadır.

Proloterapi 1930 lu yıllardan beri dünyada uygulanmakta olan uyarıcı sıvılar ile uygulanan ve vücudun kendi kendini tamir etme mekanizmasını aktifleyen bir tedavi şeklidir. Günümüzde en çok uygulanan uyarıcı sıvı ise çeşitli oranlarda kullanılan şekerli serum (dekstroz) dur.

Proloterapi ile boyun ve sırt ağrıları, migren ağrısı, omuz ağrıları, bel ağrıları, kalça eklem ağrıları, diz ağrıları (kireçlenme veya menisküs kaynaklı), el ayak bilek ağrıları, dirsek ağrıları ve topuk dikeni ağrılarına çözüm olabilmektedir. Günümüzde birçok tedavi şekli ağrıları kesmeye yönelik uygulanmaktadır. Oysa proloterapi hasarın sebebini, vücudun kendi kendini onarmasını sağladığı için doğal ve kalıcı bir çözüm sağlamaktadır.  Proloterapi tecrübeli hekimler tarafından, doğru hastaya doğru teknikler ile uygulandığında yan etkisi çok az, ekonomik ve etkili bir tedavi şeklidir. En çok karşılaşılan yan etkisi ağrı şiddetlenmesidir ki birçoğunda ağrıların geçici olarak şiddetlenmesi iyileşme ağrılarından kaynaklanmaktadır.

Ozon tedavisi:  özel ozon jeneratörleri vasıtası ile oksijen gazının (O2) ozon gazına(O3) çevrilmesi ile uygulanan tedavi şeklidir. Ozon tedavisi kan ile ozon gazının karıştırılarak vücuda geri verilmesinin yanında rektal yolla veya bölgesel olarak uygulanabilmektedir. Ozon tedavisi antioksidan savunma sisteminin uyarılması ile etkisini göstermektedir.

Ozon tedavisi vücut bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesi, genel veya bölgesel ağrıların tedavisinde, cilt tedavisi ve yaraların tedavisinde, romatizmal hastalıkların tedavisinde, KOAH gibi akciğer hastalıklarının tedavisinde, Alzheimer, Parkinson ve demansın erken döneminde, hepatit gibi viral hastalıklarda, yüksek tansiyon ve diyabet kontrol altına alınmasında etkili bir tedavi yöntemidir.

Ozon tedavisi uygun malzeme ve uygun yöntem kullanıldığı takdirde yan etkisi yok denecek kadar az olan bir tedavi yöntemidir.