T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü Çanakkale Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

"Bebek Dostu Hastane" Ünvanımız Yenilendi Hedef; Suda Doğum Ünitesi ve "Anne Dostu Hastane"Olmak

Güncelleme Tarihi: 17/09/2019

“BEBEK DOSTU HASTANE” ÜNVANIMIZ YENİLENDİ

HEDEF; SUDA DOĞUM ÜNİTESİ VE “ANNE DOSTU HASTANE” OLMAK

1991 yılında UNİCEF ve WHO bünyesinde başlatılan bebek dostu hastaneler programı çerçevesinde 1992'de bebek dostu hastane unvanını alan hastanemiz bu ünvanını yapılan denetimler sonucu bir kez daha yeniledi.
Anne sütünün özendirilmesine ve annelere emzirme konusunda bilgi ve doğru alışkanlıkları kazandırılmasına yönelik sağlık bakanlığının çalışmaları kapsamında, doğum hizmeti verilen hastanelerde emzirmenin başarılı ve yerleşik bir uygulama haline gelmesini sağlamak üzere 'Bebek Dostu' hastaneler programı başlatılmıştır. Doğum hizmeti verilen hastanelerde gebelikten itibaren anne adaylarını anne sütü ve emzirme konusunda bilgilendiren, doğumdan hemen sonra annelerin bebeklerini emzirmesini sağlayan, güncel bilgilerle eğitilmiş sağlık personeli ile annelere bebeklerini nasıl emzirecekleri konusunda yardımcı olan hastaneler 'Bebek Dostu Hastane' unvanını almaktadır. Hastanemize Sağlık Bakanlığı tarafından 1992 yılında Bebek Dostu Hastane ünvanı verilmiştir.1992 yılından bu yana Bebek Dostu Hastane olarak tüm personele emzirme danışmanlığı eğitimi düzenli olarak yapılmaktadır.
Modern binası ve yenilenen tıbbi cihazları ile “Bebek Dostu Hastane”si olarak değerlendirme geçiren Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Sağlık Bakanlığı Değerlendirme ekibi tarafından, "Bebek Dostu Hastane" değerlendirmeleri kapsamında, Doğumhane, Çocuk ve Kadın Doğum Polikliniği, Yeni Doğan Ünitesi, Bebek Emzirme Odası, Gebe Okulu ve anne oteli gibi bölümleri ziyaret ederek kriterlere uygunluğunu değerlendirildi.
Hedeflerinin “Anne Dostu Hastane” ünvanı almak olduğunu ifade eden Başhekim Op. Dr. Ufuk Tali “ Bebek Dostu Hastane değerlendirmesinden almış olduğumuz başarıyı bir üst seviyeye çıkarmayı amaçlıyoruz. Hedefimiz Suda doğum ünitesi oluşturmak ve “Anne Dostu Hastane” ünvanı almak. Bebek Dostu Ünvanının alınmasında gayret ve özveriyle çalışan tüm çalışma arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum” dedi.


  • DSC_0032.JPG
  • DSC_0275.JPG
  • DSC_0013.JPG
  • DSC_0019.JPG
  • DSC_0022.JPG
  • DSC_0030.JPG
  • IMG-20180927-WA0013.jpg