T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü Çanakkale Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Hastanemizde 3. Odyometri Odası Hizmette

Güncelleme Tarihi: 17/09/2019

İşitmenin ölçülmesi ve işitme fonksiyonlarının değerlendirilmesini sağlayan işitme testi olan odyometri işlemi için hastanemizde üçüncü poliklinik oluşturuldu. Böylelikle heyet hastalarımızın ve KBB poliklinik hastalarımızın işlemleri daha kısa sürede tamamlanabilecek.

Hastanemize yeni alımı yapılan odyometri kabini ile sayısı 3’e yükselen odyometri  odamızda 6 odyometrist kadrosuyla toplamda günlük 200 hastaya hizmet veriliyor.

Odyometri, İşitme durumunun kişinin verdiği cevaplara göre belirlenmesi olup en sık uygulanan işitme testleridir. Amaç her iki kulağın değişik frekanslardaki (ince ve kalın seslerdeki) duyabildiği en az ses seviyesini (duyma eşiği) belirlemektir.

Ses geçirmeyen özel kabinlerde,  odyometri cihazı kullanılarak, kulaklık aracılığı ile verilen değişik frekanslarda ve şiddetteki seslere verilen cevaplar kaydedilir. Kişilerin işitmesi test edilerek işitme kayıplarının derecesi ve tipi belirlenir. Aynı zamanda konuşmayı anlama, sesin tınısını ayırt etme, gürültüde anlama gibi özel testler uygulanabilir.

  • DSC_0019.JPG
  • DSC_0024.JPG